Timeline LG2024

TIME SUBJECT LOCATION NOTEST MISC TABLE
7:00 AM VENDOR SET UP CANNOT USE CIRCULAR PARKWAY
7:00 AM RED CARPET INSTALL BRING EXTRA EXTENSION CORDS
7:30 AM HAIR & MAKE UP ARRIVAL CLUB BALLROOM DEJAVU – MAKEUP TEAM DESIGNERS – MYDREAMTV/AIDEN/MARVIN
7:30 AM HAIR & MAKE UP ARRIVAL BOARDROOM N&N – MAKEUP TEAM RADHIKA/MICHELLESTEELE
7:30 AM HAIR & MAKE UP ARRIVAL BOARDROOM GLOWDIGGERS – MAKEUP TEAM MICHELLESTEELE/EIKO
7:30 AM HAIR & MAKE UP ARRIVAL BOARDROOM MICHAELVINCENT – MAKEUP TEAM RADHIKA/MICHELLESTEELE/EIKO
8:00 AM CHECK IN TEAM ARRIVES EVERYONE CHECK BADGES FOR QR CODE EMAIL AND POST PICS/VIDS
8:00 AM MODEL CHECK IN
8:15 AM BALLROOM SETUP BRAND TAGS ON TABLES
9:00 AM VENDOR SET UP BRAND TAGS ON EACH VENDOR BOOTH REFER TO MAP – WWW.LUXURYGALA.COM/LG2024-MAP CHECK FOR BIG MAP AT REGISTRATION DESK
9:00 AM WALKIE TALKIE PICK UP
9:00 AM SET UP SNACKS
9:00 AM FOGO DE CHAU SET UP
9:15 AM STAGE / TENT SET UP ALL AWARDEES RECEIVE A PERFUME
9:15 AM (OUTSIDE) BALLROOM SETUP NO CARS CAN PARK
9:30 AM WHITE STAGE UP
9:30 AM PULL UP BANNER SET UP
10:00 AM DAVID LOCKHART BAND SETUP
10:30 AM GRETA & GIRLS SET UP OUTSIDE
10:30 AM PICK UP MICS, CAMERAS, SD CARD
10:30 AM FLOWER DELIVERY & SETUP PUT CANDLES IN FLOWERS
11:00 AM DESCUPTA DRONE FILMS OUTSIDE/INSIDE
11:00 AM PLACE MEDIA CARDS ON RED CARPET
11:30 AM HOST AND VIDEO TEAM / MEET UP AT RED CARPET
11:30 AM SECURITY CHECK IN
11:30 AM VENDOR INTERVIEWS
11:45 AM PICK UP FOOD FOR MODELS/MUA/TEAM FREDS GROUP
12:00 PM MEDIA CHECK IN
12:15 PM SOUND CHECK
12:15 PM AWARDS SETUP ON LEFT OF STAGE FRONT OF TABLE #58
12:30 PM BEV MOORE RED CARPET
12:30 PM SET UP FOR PICS & INTERVIEWS VENDORS #48 A FTER EACH COMMERCIAL AWARDEES SHOULD BE BY THE STAGE
1:00 PM 8X10 SAMIRAS RED CARPET EXCLUSIVE INTERVIEW JOSE AND OTHERS
2:00 PM MAIN RED CARPET OPEN TO GUEST
3:00 PM DAVID LOCKHART PERFORMANCE OUTSIDE #64
3:00 PM SHAKAR REHATE FASHION SHOWS OUTSIDE OUTSIDE BALLROOM
3:00 PM INSIDE THE BALLROOM ON STAGE
3:00 PM STAGE HOST / AV TEAM FOR LED IN BALLROOM CHECKTIMELINE
3:15 PM BALLROOM DOORS OPEN
3:20 PM KAT KRAMER AWARD #50 MARTINAWEBSTER #50 “LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD”
3:30 PM SEPTIMUS THE GREAT PERFORMANCE #58
3:40 PM ALBERTO FRANCO PERFORMANCE #38
3:45 PM STAGE TEAM ARRIVE
3:45 PM INTRO HOST INTRODUCTION
4:00 PM OSCARS STARTS
4:20 PM #1 – MELEEKA CLARY FILM/AWARD #43 LAWRENCEHILTONJACOBS #7 BEST ACTRESS “3 CORNERS OF DECEPTION”
4:40 PM WELCOME / AWARDS FRANCO WELCOME CHARLIE LOWE BEST NEW ARTIST OF THE YEAR
4:55 PM #2 – MIGUEL RODRIGUEZ FILM/AWARD #55 DAVID LOCKHART/ANALAWSON #64 “BEST INTERNATIONAL ACTOR/DIRECTOR OF THE YEAR”
5:15 PM #3 – BEV MOORE / ALBERTO FRANCO AWARD #39 JOHNOZUNA/MIKEPROVENZANO/RICHHENKELS #45 “TV PRODUCER OF THE YEAR”/BEST RADIO HOST/EXECUTIVE
5:35 PM #4 – GUDNI GUNDERSON / DANIEL SMITH FILM/AWARD #31 ROBERTLEESHACK/CYNTHIAROTHROCK #36 BEST PRODUCER OF THE YEAR/BEST DIRECTOR OF THE YEAR
5:45 PM FIRST COURSE SERVED (WINE & SALAD) BALLROOM
6:00 PM MAIN COURSE SERVED BALLROOM
6:15 PM #5 – AIDEN BENI AWARD/FASHION #36 LERONZO BAVADI/PRINCE MARIO MAX #21 “BEST CREATIVE VISION FASHION DESIGNER”
6:35 PM #6 – DOUGLAS VERMEEREN / CRYSTAL SNOW FILM/AWARD #39 CYNTHIA ROTHROCK/ DON WILSON #36 BEST ACTOR – JACKKNIFE
7:00 PM #8 – GHAZI RAJJOUB / ZEINA RAJJOUB / TONY KHALEF AWARD #35 NATASHA ALAM/DALE A FAULKNER #50 “BEST CULINARY VISIONARY”
7:15 PM #9 – SIR EARL TOON AWARD/PERFORMANCE #44 NATASHA ALAM/DALE A FAULKNER #50 BEST SINGER, SONGWRITER & PRODUCER
7:30 PM RECOGNITIONS SENATOR AND DIGNITARIES
7:30 PM GROUP PHOTO TEAM
7:30 PM #7 – MAY LIU & DAISUKE TARUTANI FILM/AWARD #54 CYNTHIA ROTHROCK/ DON WILSON #36 “BEST ACTRESS/DIRECTOR/“BEST ACTOR/DIRECTOR”
7:35 PM #10 – FOGO DE CHAU AWARD #62 DENISE MEJIA/MERCY ALPERT #60 “CHOICE AWARD FOR DINING EXPERIENCE”
7:45 PM EIKO GUNDERSON FASHION SHOWS #31
Print Friendly, PDF & Email